13 Ocak 2013 Pazar

Saç Dökülme Dönemleri


Saç Dökülme Dönemleri

Saç dökülmesi gibi bir problem ile karşılaştıysanız heycanlanmadan sorunun neyden kaynaklandığını bulmaya çalışın unutmayın bu sorun sadece sizde yok bir çok insan saç dökülmesi problemi yaşamaktadır. Sizde sadece sorunun dönemsel mi yoksa  başka sebeplerden mi olup olmadığına bakın çözüm bulması daha kolay olacaktır.
Tıbbi Sebeplerden Saç Dökülmeleri:
Bu gibi sebeplerden dökülen saçlar hormon ilaçları kullanıldğı bir dönemdeyseniz bununla alakalı olabilmektedir. Sorun bununla ilgili değilse veya siz ilça kullanmıyorsanız ilk işiniz hormon testi yaptırmak olmalıdır. Test sonuçları size durumu gösterir.
Hamilelik ve sonrası saç dökülmeleri:
Genellikle hamilelikte saç dökülmeleri yaşanabilmektedir ama çoğunlukta görülen doğum sonrası yaklaşık 6 ay saçların sanki tamamen kel bırakacak gibi dökülmesidir. Eskiler buna bebek anneyi tanıyana kadar saç dökülür diye söyler. Genellikle doğum sonrası hormonlarda olan değişiklikler den kaynaklanan dökülmeler kesinlikle geçicidir.

Diyet sonrası saç dökülmeleri:
Bu duruma çok sık rastlanabilmektedir. Hanımlar eğer sıkı bir diyete girdiyse bunun sonucunda saç dökülmeleri yoğun bir şekilde yaşanmaktadır. Saç diplerine vitamin takviyesi yapılmaktadır.

Dış etkenlerden dökülen saçlar:
Dış etkenlerden dökülen saçlarda genellikle en büyük etken kişinin içinde bulunduğu stresten kaynaklanmaktadır. Bu gibi durumlarda bir uzman desteği alıp stresten kurtulamaya çalışmak gerekmektedir. Hava koşullarından etkilenen saçlar yani bu mevsimsel diye adlandırdığımız sorunlarda sebep olabilmektedir. Bunların hepsi dış etkenlerdir. Çözüm yolu olarak ta bitkisel bakımlar yapılmalıdır.

Saç Dökülmelerine Sebepler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder