25 Temmuz 2012 Çarşamba

26 Temmuz 2012 İçin İftar Menüsü İle İftara Ne Pişirsem Derdine Sonİftara ne pişirsem diyenler, 24 Temmuz 2012 iftar menüsü, ve iftar yemekleri ile bu yazımızda, bugün de sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Ramazan ayı gittikçe doğal bir süreç haline gelmeye, ve bizler ona alışmaya başlarken, yine de iftara ne pişirsem sorusunun yanıtlarını düşünürüz, çünkü, ifttar yemekleri özel olmalıdır, iftar menüsüne önem verilmelidir; tüm iftar yemeklerini yiyenlerin, sizin, iftara ne pişirsem sorusuna vermiş olduğunuz yanıttan memnun kalmaları gerekmektedir. İşte 24 Temmuz 2012 için iftar menüsü, ve iftar yemekleri:

Yayla Çorbası
Yayla çorbası için gerekli malzemeler:
Üç tepeleme çorba kaşığı un
Bir su bardağı yoğurt
Bir tane yumurta
Kuru nane
Kırmızı biber
Tuz
Beş ya da altı bardak su, ya da et suyu
Elli gram margarin ya da iki çorba kaşığı tereyağı
Yarım bardak pirinç
Yayla çorbasının tarifi şu şekildedir: Pirinç öncelikle yıkanır, ve sonrasında içerisinde birbuçuk bardak su bulunan bir tencereye alınarak, sularını çekene kadar haşlanır. Pirinçler bu suyu çektikten sonra, tencerenin içerisine üçbuçuk bardak daha su ilave edilir, ve bir kere daha kaynaması beklenir. Bu arada un, yoğurt, yumurta, ve iki kepçe çorba suyu bir tencere içerisine alınarak iyice karıştırılır. Elde edilen bu çorba terbitesi, pişmekte olan pirinçlerin içerisine karıştırılarak ve yavaş bir şekilde dökülür; karıştırma işlemine ara vermeden devam etmek, ve terbiyeyi de kaynatmak gerekmektedir. Yayla çorbasının tuzunu da ayarladıktan sonra, yağ başka bir yerde eritilerek, içerisinde kırmızıbiber; ve kuru nane kavrulur, ve daha sonra yayla çorbasının üzerine gezdirilir. Artık yayla çorbası hazır demektir.
Lahana Bohçası
Lahana bohçası için gerekli malzemeler:
Karabiber
Tuz
Yarım çay bardağı sıvı yağ
Yarım çorba kaşığı salça
Yarım demet maydanoz
Bir çay bardağı pirinç
Üç ya da dört diş sarımsak
350 gram kuşbaşı et
Orta boy iki tane soğan
Sekiz ya da on tane lahana yaprağı
Bir bardak sıcak su
Bir tatlı kaşığı salça
Lahana bohçasının tarifi şu şekildedir: Yağ tencerenin içerisine alınır, ve etler üzerine ilave edilir. Etlerin öncelikle suyunu bırakması; sonrasında da bıraktığı suyu çekene kadar pişirilmesi gerekmektedir. Daha sonra etlerin içerisine küp şeklinde doğranmış olan soğanlar ilave edilir, ve yarım dakika daha kavurma işlemine devam edilir. Daha sonra bu tencerenin içerisine, doğranmış olan sarımsaklar; ve salça da ilave edilir, ve bir süre daha karıştırma işlemine devam ettikten sonra, tencerenin içerisine, etlerin üzerini iki parmak geçecek seviyede su eklenir; ve etler yumuşayana kadar ağır ateşte bu şekilde pişmesi sağlanır. Etlerin pişmesinden, ve ocağın altının kapatılmasından beş dakika önce, tencerenin içerisine pirinç, tuz, kırmızıbiber, ve kıyılmış olan maydanozlar da konulur. Bu malzemelerle de beş dakika pişirilmesinin ardından elde edilen karışım ocaktan alınır. Daha sonra, lahana yaprakları hafif bir şekilde yumuşayana kadar haşlanır. Lahana yapraklarının haşlanmasından sonra, her bir lahana yaprağı bir kepçe içerisine serilerek, yaprakların ortası çukurlaştırılır, ve hazırlanmış olan et, ve pirinç karışımı lahana yapraklarının içerisine konulur. Daha sonra ise, lahana yapraklarının sarkan kısımları, lahana yapraklarının üzerine kapatılarak, lahana yaprakları lahana bohçası haline getirilir. Elde edilen lahana bıhçaları ters çevrilerek bir yayvan kap içerisine konulur, ve salça ile sıcak suyun karışımı da lahana bohçasının üzerine dökülür. Daha sonra lahanaların yarı seviyesine gelene kadar da sıcak su konulan tencerede, lahana bohçalarının kısık ateşte pişmeleri sağlanır. Pişen lahana bohçasını ılıtarak servis yapmanız önerilmektedir.
Özbek Pilavı
Özbek pilavı için gerekli malzemeler:
Çeyrek limon suyu
Tuz
Bir çay kaşığı tarçın
Bir çay kaşığı yeni bahar
Bir çay kaşığı karabiber
Orta boy iki tane soğan
Orta boy üç tane havuç
250 gram koyun etinin but tarafından kuşbaşı et
60 gram margarin, ya da ikibuçuk çorba kaşığı tereyağı
Üç bardak et suyu
İki bardak pirinç
Özbek pilavının hazırlanışı şu şekildedir: Pirinç, ılık limonlu, ve tuzlu su içerisinde yarım saat ıslatılarak bekletilir. Bu sırada etler de başka bir tencerenin içerisine alınarak üzerini üç parmak geçecek kadar su ilave edilir, ve haşlanır. Et suyu tel bir süzgeçten geçirilerek, üzerine de su eklenir, ve bu suyun üç bardağa eşit olması sağlanır. Bir tencerenin içerisine yağ konularak erimesi sağlanır. Daha sonra ise, küp şeklinde doğranmış olan soğanlar içerisine ilave edilir, ve pembeleşene kadar soğanların kavrulması sağlanır. Ardından tencerenin içerisine önce etler, sonrasında da rendelenmiş havuç ilave edilir, ve iki ya da üç dakika daha karıştırarak kavurma işlemi sürdürülür. Daha sonra et suyunun konulduğu tencerenin içerisine tuz ilavesi de gerçekleştirilir. Bu arada pirinçler bir kaç sefer yıkanarak nişastası yok edilir, ve sonra pirinçler de tencerenin içerisine ilave edilir. Hazırlanan Özbek pilavının içerisindeki pirinçler suyunu çekerek karıştırma işlemine devam edilir. Daha sonra Özbek pilavı ocaktan alınır, ve üzerine baharatlar ilave edilir. Bir sefer de baharatlar ile birlikte karıştırılan Özbek pilavı, 15 ya da 20 dakika bekletildikten sonra servis edilir.
Ton Balıklı Makarna Salatası
Ton balıklı makarna salatası için gerekli malzemeler:
Karabiber
Tuz
Yarım çay bardağı zeytinyağı
Dört ya da beş tane kornişon turşu
Çeyrek limonun suyu
Yarım demet maydanoz
Üç ya da dört tane taze soğan
Üç çorba kaşığı haşlanmış mısır
Orta boy bir tane havuç
Bir küçük kutu ton balığı konservesi
Yarım paket küçük taneli makarna
Ton balıklı makarna salatasının hazırlanışı şu şekildedir: Öncelikle ton balığının yağı süzülür, sonrasında ise küçük parçalara ayrılır. Haşlanmış olan havuç; ve kornişon turşu yuvarlak dilimler şeklinde doğranır. Maydanoz ve taze soğanlar kıyılır. Önceden haşlanmış olan makarna ise bir kap içerisine alınır. Makarnanın içerisine ton balığı, mısır, havuç; kornişon dilimleri eklenerek karıştırılır. Limon suyu, zeytinyağı, karabiber, ve tuz, bir kap içerisinde karıştırılır, ve ton balıklı makarna salatasının içerisine dökülür. Sonrasında da üzerini maydanoz ve taze soğan ile süsleyerek servis edebilirsiniz.
Afiyet olsun

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder